EVA.cz
Rok na zahradě s EVA.cz
ledenúnorbřezendubenkvětenčervenčervenecsrpenzáříříjenlistopadprosinec

Březen na zahradě

V březnu se zahrada po zimě znovu zazelená a rozzáří pestrobarevnými květy jarních rostlin. Rozkvetou petrklíče, violky, vrby i lísky. Vysazujeme okrasné stromky, zakládáme živé ploty. Seřezáváme a roubujeme ovocné stromy. Sejeme a sázíme zeleninu do skleníků, pařenišť, fóliovníků i na záhony. Startuje boj se škůdci.
Okrasná zahrada
LIKVIDUJEME první plevel.
ODSTRAŇUJEME a uvolňujeme zimní přikrývku z rostlin. Odstraníme semeníky odkvétajícím cibulovinám.
PROSVĚTLÍME řezem popínavé rostliny; plaménky kvetoucí v létě seřízneme 20cm nad zemí, plaménky kvetoucí koncem jara až po odkvětu.
PŘEDPĚSTOVÁVÁME sazenice hlíznatých begonií a dosen.
PŘESAZUJEME některé druhy trvalek.
PŘIDÁME k vřesovištním a kyselo-milným rostlinám rašelinu.
PŘIHNOJÍME okrasné dřeviny i trvalky.
ROZDĚLÍME po odkvetení trsy sněženek a poté přímo zakopeme do země. Množí se tak.
STŘIHÁME a provádíme řez okrasných dřevin a jarní řez růží.
VYČISTÍME záhony od mechu a starého listí.
VYSAZUJEME okrasné dřeviny a dřevité řízky listnatých rostlin. Například hrachor vonný, pozdě kvetoucí druhy lilií. Trsy trvalek můžeme dle potřeby dělit a vysazovat na nová stanoviště.
VYSÉVÁME v krytých prostorách semena letniček pro předpěstování sazenic. Na záhon vyséváme otužilé druhy letniček.
ZAVLAŽUJEME vydatně zahradu, byla-li suchá zima.
ZKONTROLUJEME rostliny vysazené na podzim, zda je mráz nevytáhl.
Ovocná zahrada
OČISTÍME záhony jahodníku, pohnojíme a okopeme.
ODSTRAŇUJEME zvětšené kulaté pupeny černého rybízu napadené škůdci.
ODSTŘIHNEME loňské odplozené výhony maliníku a ostružiníku, pokud jsme to neudělali na podzim. Silné jednoleté výhony zkrátíme asi o čtvrtinu. Zakrslé výhonky odstraníme a spálíme.
OHÝBÁME, VYVAZUJEME a ŘEŽEME výhony jádrovin do vodorovné nebo skloněné polohy. Podpoříme tím plodnost.
OŠETŘÍME třešně a višně těsně před rašením přípravkem proti rakovinnému odumírání větví, broskvoně na počátku rašení proti kadeřavosti listů. Trvá-li chladné a vlhké počasí, ošetříme broskvoně po 10-14 dnech znovu.
POHNOJÍME dusíkatým hnojivem vinnou révu a mělce okopeme. Révu pěstovanou ve skleníku ošetříme proti padlí a plísni šedé. Půdu pod ovocnými stromy pohnojíme, mělce zkypříme a urovnáme. Slabě rostoucí dřeviny přihnojíme navíc malou dávkou dusíkatého hnojiva. K broskvoním, které v minulém roce trpěly žloutenkou listů, zapravíme do půdy práškovitou zelenou skalici.
PROŘEZÁVÁME angrešt a rybíz, ve vyšších polohách až do poloviny dubna. V polovině měsíce ukončíme řez révy vinné.
ROUBUJEME metodou kopulace, sedélkováním nebo na kozí nožku peckoviny, pokud ještě nemají mízu, jádroviny o 14 dní později.
ŘEŽEME starší stromy jádrovin s krátkými přírůstky, odstraníme suché a poškozené větve. Silnějším řezem je podpoříme v růstu. Řežeme bujně rostoucí jádroviny. Při řezu jabloní odstřiháváme konce výhonků napadené padlím a spálíme je.
ŘÍZKUJEME rybíz pro vypěstování vlastních sazenic.
VYSAZUJEME ovocné dřeviny, zejména broskvoně.
Zeleninová zahrada
PŘEDKLÍČIT NECHÁME v chladnějších oblastech rané brambory.
PŘEPICHUJEME do truhlíků nebo do pařeniště semenáčky zeleniny vyseté v minulém měsíci.
PŘIKRYJEME na záhonech netkanou textílií zimní salát, ozimou hlávkovou kapustu a na podzim vysetý špenát přikryjeme na záhonech netkanou textilií, abychom urychlili jejich vývoj a uspíšili sklizeň. Přikryjeme textilií i záhony osázené na podzim česnekem na ochranu proti mouše houbomilce česnekové, jejíž larvy poškozují mladé rostliny. Stejně tak chráníme záhony osázené cibulovou sazečkou.
SÁZÍME do vytápěných skleníků tyčková rajčata. Do nevytápěných krytých prostor sázíme rané košťáloviny. Na záhony můžeme sázet sazečku cibule, šalotku, česnek a také bylinky jako je libeček, tymián nebo meduňka.
SEJEME ředkvičky, karotku a raný salát do skleníku, fóliovníku nebo pařeniště sázíme raný salát. Před slimáky je chráníme kelímky s pivem a návnadami na bázi metaldehydu. Do poloteplého pařeniště také salátové okurky, salát a papriky pro předpěstování sazenic. V nevytápěných prostorech sejeme melouny pro předpěstování sazenic. V teplejších oblastech můžeme na záhony vysévat kořenovou zeleninu, cibuli, mák, hrách, špenát, mangold, kopr nebo lebedu.
SKLIDÍME na venkovních záhonech poslední zbytky přezimované zeleniny jako je kapusta, zimní pórek nebo polníček, aby nevybíhala do květu. Ze skleníku sklízíme ředkvičky.
 
Škůdci a ochrana
HOUBOMILKA ČESNEKOVÁ způsobuje, že listy se zkrucují, žloutnou a vadnou. Těsně nad zemí na bázi listů můžeme objevit asi 1 cm veliké bílé larvy, které vnikají mezi listy a vyžírají je. Ošetření provádíme v březnu, když teplota po dobu 4 dnů vystoupí na 10°C. Postřik opakujeme za 14 dnů. Přípravky: Samuraj, Karate se Zeon technologií.
KADEŘAVOST BROSKVONĚ. Na napadených listech se vytváří vypouklé červené puchýře. Dochází ke zkadeření listů a obvykle v průběhu června k jejich zasychání a opadu. Ošetřuje se v období nalévání pupenů broskvoní (shodné s termínem kvetení lísky či rašení angreštu). K nalévání pupenů dochází v závislosti na počasí, často již v únoru. Ošetření je nutné několikrát opakovat, zvláště dojde-li po ošetření k opětovnému ochlazení. Přípravky: Bukanyr, Kuprikol, Delan, Dithane, Champion, Korzar, Sulka.
PADÁNÍ KLÍČNÍCH ROSTLIN. Objevuje se u brukvovité zeleniny, kdy dochází k napadení kořenového krčku, který vodnatí, černá a zužuje se. V místě tohoto zúžení ztrácí rostlina pevnost a láme se. Nejčastěji jsou napadány mladé rostlinky po vzejití. Onemocnění se vyskytuje v ohniscích. Ochrana se provádí aplikací přípravků formou zálivky bezprostředně po výsevu nebo po přesazení. Je možné i promísit substrát s přípravkem. Přípravky: Merpan, Proplant, Previcur Energy.
PAŘEZOVÁ VÝMLADNOST. Pařezy obrůstají novými výhony. Ochrana se provádí nátěrem nebo postřikem. Přípravky: Gladiator, Kaput, Pařezník, Touchdown Quattro.
PŘEZIMUJÍCÍ ŠKŮDCI u jabloní. Mezi přezimující škůdce patří například svilušky, mšice, píďalka podzimní, štítenka či puklice. Ochranu provádíme, když již jabloně raší. Nejlépe od fáze myšího ouška až po zelené poupě (konec března, začátek dubna). Přípravky: Optikombi jádroviny, Přezimující škůdci.
PUCHROVITOST SLIVONĚ. Po odkvětu u švestek a slivoní dochází k nápadnému zvětšování a prodlužování napadených plodů. Později se povrch plodů pokrývá bílým až šedobílým povlakem. Ošetřuje se při rašení. Při deštivém a chladném počasí opakujeme ošetření ještě těsně před květem. Přípravky: Bukanyr, Champion, Kuprikol.
VLNOVNÍK RYBÍZOVÝ. Pupeny rybízu se na jaře při rašení pouze zvětší, ale zůstanou nerozvinuté. Vzniknou zduřeniny o průměru až 1,5 cm, které hnědnou, zasychají a opadávají. Častěji se vyskytuje na černém rybízu. Objevuje se i u angreštu. První ošetření provedeme brzo na jaře. Podruhé ošetřujeme těsně před květem a potřetí po sklizni. Přípravky: Omite.
Copyright © 2024 Zásobování a.s. - všechna práva vyhrazena