EVA.cz
Rok na zahradě s EVA.cz
ledenúnorbřezendubenkvětenčervenčervenecsrpenzáříříjenlistopadprosinec

Srpen na zahradě

V srpnu zahradu rozzáří teplomilné rostliny. Péči si žádají živé ploty, které se musí ostříhat. Vedra dávají zabrat trávníku, jenž potřebuje zavlažovat i sekat. Případně je ideální doba pro zakládání nového. Pokračuje sklizeň ovoce i zeleniny. Zároveň je ten správný čas na záhony vysadit pozdní zeleninu. Pozor na občasné ranní mrazíky ke konci měsíce. A stále trvá boj se škůdci.
Okrasná zahrada
ODSTRAŇUJEME pravidelně u okrasných rostlin odkvetlé květy a květenství.
OČKUJEME růže a další okrasné rostliny.
PLEJEME a okopáváme podle potřeby okrasné květiny.
PŘIHNOJUJEME balkónové květiny.
ŘÍZKUJEME jehličnany a také muškáty a fuchsie.
SEČEME travnaté plochy.
STŘÍHÁME živé ploty z jehličnatých i listnatých rostlin.
VYSAZUJEME cibulnaté a hlíznaté rostliny kvetoucí na jaře jako například ocúny, šafrány, bramboříky. Také okrasné rostliny pěstované v kontejnerech, pokud jsou dostatečně zalévané.
ZAKLÁDÁME v druhé polovině měsíce nové trávníky a vylepšujeme již založené.
ZAVLAŽUJEME okrasné záhony i travnaté plochy.
Ovocná zahrada
CHRÁNÍME keře angreštu a rybízu po sklizni proti předčasnému opadu listí, působenému pakustřebkou rybízovou. Feromonovými lapači ošetříme jabloně a slivoně proti druhé generaci obalečů poškozujících plody. Hrozny vinné révy chráníme síťovinou nebo sáčkováním proti poškození ptactvem a vosami. U maliníku bráníme za deštivého počasí zrající plody fólií proti plísni šedé.
OČKUJEME ovocné podnože a vydatně zavlažujeme. Naposledy očkujeme broskvoně, když jsou dobré podmínky lze to i počátkem září.
ODŘEŽEME odplozené výhony maliníku. Po sklizni provedeme průklest angreštu a rybízu.
OŠETŘUJEME slivoně a jabloně napadené sviluškami.
PODPÍRÁME větve, aby se nezlámaly pod tíhou velké úrody.
POSTŘIKUJEME až do konce měsíce ve dvoutýdenních intervalech citlivé odrůdy proti skvrnitosti jablek.
PROBÍRÁME zrající plody.
ROUBUJEME stromkový angrešt a rybíz na meruzalkové podnože.
SKLÍZÍME jahody a ostružiny. Pokračujeme ve sklizni letních odrůd jádrového a peckového ovoce. Sklízíme hrozny nejranějších stolních odrůd vinné.
UPRAVÍME letním řezem jádroviny a peckoviny.
VYSAZUJEME jahodníky, nejvhodnější doba končí právě v srpnu.
ZKRÁTÍME konce letorostů u později zrajících odrůd vinné révy, aby dobře vyzrály a neutrpěly zimními mrazy. Broskvoním zkrátíme dlouhé letorosty na 40 centimetrů, čímž se podpoří tvorba květních pupenů.
ZAVLAŽUJEME za sucha vydatně stromy s bohatou úrodou, zejména jabloně a broskvoně, a záhony s nově vysazeným jahodníkem.
Zeleninová zahrada
CHRÁNÍME zahradu proti plžům. Mrkev chráníme během srpna a září netkanou textilií proti druhé generaci pochmurnatky mrkvové, jejíž larvy poškozují kořeny. Chráníme rajčata, okurky a cukrové melouny proti plísňovým chorobám.
PŘIHNOJUJEME a za sucha vydatně zavlažujeme pozdní košťálovou zeleninu. Na listech ničíme vajíčka a housenky bělásků i můr.
PŘIHRNUJEME postupně zeminou pórek, aby měl dlouhé, bílé a jemné stvoly. Přikryjeme ho netkanou textilií kvůli vrtalce pórové, jejíž larvy poškozují stvoly, které pak zahnívají.
SBÍRÁME a sušíme semena kopru pro setí v příštím roce i pro použití v kuchyni.
SEJEME do řádků ozimé odrůdy cibule pro ranou jarní sklizeň; jednotí se až na jaře, sklízejí se už od května. Můžeme ještě vysít pod netkanou textilii rané odrůdy ředkvičky. Do pařeniště vyséváme koncem srpna zimní salát a ozimou kapustu pro předpěstování sazenic.
SEŘÍZNEME vrcholky rajčat nad čtvrtým vijanem plodů, aby do konce vegetačního období dozrály. V teplejších oblastech nad šestým vijanem. Seřízneme také růžičkovou kapustu, abychom podpořili tvorbu růžiček, zejména v horních částech stonku.
SKLÍZÍME plodovou, letní listovou a košťálovou zeleninu. Také polorané brambory, cibuli pěstovanou ze semene, česnek a karotku.
USUŠÍME natě vytrvalých kořeninových a léčivých rostlin jako je tymián, šalvěj, rozmarýn či levandule.
VYLOUPEME semena ze suchých fazolových lusků, na den až dva zamrazíme, aby se zničily případné larvy zrnokaze fazolového, a pak necháme semena při pokojové teplotě oschnout a uložíme je v suchu a chladnu až do spotřeby nebo do výsevu.
VYSAZUJEME začátkem měsíce ještě předpěstované sazenice salátu a kedlubnu pro pozdní sklizeň.
Škůdci a ochrana
Dřepčíci se objevují na brukvovité zelenině. Drobní černí nebo černožlutí brouci na listech vykusují drobné otvory. Nejčastěji se vyskytují u ředkviček, ředkve a u pekingského nebo čínského zelí. Ošetřuje se při prvním objevení příznaků. Přípravky: Agrion Delta, Decis Mega, Biolit Garden, Fast M, Samuraj.
Molice se objevují na paprice. Ošetřovat při prvním výskytu. Postřik opakujeme 3x v intervalech 5-7 dní. Je nutné ošetřit i spodní stranu listů. Přípravky: Biool, Chess, Mospilan, Desky lepové žluté, Lapače lepové,
Obaleč švestkový se objevuje na švestkách a slivoních. Nejvhodnější je určit si optimální termín pro ošetření podle feromonového lapače a počtu v něm nachytaných motýlů obaleče. Bez této možnosti ošetřujeme v druhé polovině července a ošetření za 10-14 dní opakujeme. Přípravky: Calypso, Optikombi švestka-třešeň.
Plíseň okurky. Ošetřuje se preventivně od začátku července, nejpozději při prvním výskytu. Postřiky, v závislosti na počasí, pravidelně opakujeme v intervalu 7-14 dní. Optimální podmínky pro šíření plísně jsou při teplotách15-20°C a vlhkém, deštivém počasí. Přípravky: Aliette, Bukanyr, Chempion, Infinito, Dithane, Kuprikol, Korzar, Proplant.
Plíseň rajčete (bramborová). První ošetření se provádí obvykle v polovině června. V průběhu roku postřik několikrát opakujeme v intervalu 10-14 dní, zvláště při vlhkém a deštivém počasí. Je vhodné střídat přípravky. Přípravky: Acrobat, Bukanyr, Korzar, Infinito, Kuprikol, Ortiva.
Sazovitost se objevuje u jabloní. Na zrajících i sklizených plodech se objevují šedočerné sazovité skvrny. Provedeme pozdní ošetření proti strupovitosti (konec července, srpen) s ohledem na ochrannou lhůtu přípravku. Přípravky: Discus, Dithane, Zato.
Sviluška chmelová (okurka). Na listech okurek a tykvovité zeleniny se objevují žluté skvrny, které se postupně slévají. Ošetřujeme v době objevení prvních příznaků. Ošetření je nutné několikrát opakovat v intervalu cca 10 dní. Přípravky: Biool, Vertimec.
Šedá hniloba (plíseň šedá) u vinné révy. Nejdůležitější je provést ošetření při začátku měknutí bobulí, obvykle v průběhu srpna. Postřik směřujeme na hrozny. Přípravky: Teldor, Rovral Aquaflo, Optikombi vinná réva.
Copyright © 2024 Zásobování a.s. - všechna práva vyhrazena