EVA.cz
Rok na zahradě s EVA.cz
ledenúnorbřezendubenkvětenčervenčervenecsrpenzáříříjenlistopadprosinec

Září na zahradě

V září, kdy se přehoupne léto v podzim, zahrada už méně kvete. Zato je bohatá na úrodu ovoce a zeleniny. Kvůli mrazíkům je většinou nutné sesbírat úrodu všech rajčat. Pozdní zelenina, ovoce a okrasné květiny je ještě možné vysazovat. Chránit je nutné zejména česnek a trávník.
Okrasná zahrada
OŠETŘUJEME půdu, aby byla připravena na jarní výsadbu.
PROŘEZÁME zdrnovatělý trávník, který zároveň pravidelně sečeme, zavlažujeme, přihnojujeme a chráníme proti plísni sněžné.
PŘESAZUJEME a dělíme trvalky, vynecháme pouze na podzim kvetoucí druhy.
PŘIHNOJUJEME draselnými hnojivy okrasné rostliny citlivější na mráz, aby výhony lépe vyzrály a přezimovaly.
PŘIPRAVÍME jámy pro opadavé listnaté stromy, které chceme vysadit na podzim.
SBÍRÁME a dosušujeme semena odkvetlých letniček, abychom je mohli vysít v příštím roce.
SKLÍZÍME na konci měsíce hlízy mečíků a dosen. Po osušení je uložíme v suché a chladné místnosti.
VYSAZUJEME okrasné rostliny pěstované v nádobách a také cibule a hlízy květin kvetoucích na jaře; začínáme s výsadbou balových rostlin.
ZAVLAŽUJEME vydatně jehličnany, aby přečkaly zimu.
Ovocná zahrada
CHRÁNÍME lepovými pásy kmeny stromů proti píďalkám; nevysychavý lep natíráme na nepromokavý papír, ne přímo na kůru.
KONTROLUJEME uložené ovoce, zda se nekazí. S ovocem by se neměly skladovat brambory, celer, cibule a další zelenina s výraznou vůní.
OČKUJEME ještě podnože broskvoní.
PROBÍRÁME zimní odrůdy jádrovin. Sklízíme za sucha a šetrně, aby plody, především odrůdy s tenkou slupkou, netrpěly otlaky a nedošlo k vytržení stopky. Skladujeme jen kvalitní nepoškozené plody, ostatní zpracujeme na mošty, kompoty a podobně.
PROSVĚTLUJEME odřezáním starých a málo plodných větví rybíz a angrešt.
PŘIPRAVUJEME jámy a kůly pro podzimní výsadbu ovocných dřevin.
SKLÍZÍME podzimní odrůdy jádrovin, slivoní, broskvoní a ořechy. Také hrozny a netradiční druhy ovoce jako je šípek či jeřabina. Ukončíme sklizeň pozdně letních jablek.
SNÍŽUJEME větráním teplotu ve skladovacích prostorách, abychom předešli přezrávání uloženého ovoce.
VYKOPÁME švestky a jiné slivoně s typickými příznaky šarky. Napadené stromy nelze léčit.
VYŠTÍPNEME květy a malé zelené plody u dvakrát plodících. Za chladného počasí podpoříme zrání přikrytím záhonů tunelovými kryty z fólie.
ZBAVUJEME nadbytečných šlahounů jahodníky. Také je přihnojujeme, zavlažujeme, okopáváme, plejeme a ošetřujeme proti roztočíkovi i houbovým chorobám.
ZAKLÁDÁME nové výsadby jahodníku, ale jen s dobře zakořeněnou hrnkovanou sadbou.
ZKRÁTÍME vrcholek letorostu u keřů vinné révy, aby lépe vyzrály a přes zimu nenamrzly. Odstraníme zálistky.
Zeleninová zahrada
CHRÁNÍME pórek na záhonech netkanou textilií proti poškození stonků vrtalkou pórovou. Podobně i mrkev proti pochmurnatce mrkvové. Ničíme vajíčka a housenky na košťálové zelenině sběrem neo postřikem.
KOMPOSTUJEME organické odpady ze zahrady.
OMEZUJEME zalévání u zeleniny určené k uskladnění.
OSEJEME sklizené záhony rostlinami na zelené hnojení k obohacení půdy o humus a živiny. Na záhony, na nichž chceme v příštím roce pěstovat košťálovou zeleninu, nesejeme hořčici ani řepku. Je to prevence šíření nádorovitosti kořenů.
OŠETŘÍME při vlhkém počasí ještě rajčata proti plísni bramborové.
PODKLÁDÁME dlaždicemi nebo prkénky plody tykví, aby nehnily.
PŘESADÍME zeleninu a léčivé rostliny, které roky na jednom místě už vyčerpaly půdu a tolik neplodí, na nové místo.
SKLÍZÍME plodovou, listovou i košťálovou zeleninu a karotku. Sklidíme rajčata a necháme je v teple dozrát, pokud hrozí ranní mrazíky.
VYSAZUJEME ještě podzimní odrůdy česneku, v teplejších oblastech o 2 až 4 týdny později, aby do začátku zimy nevyrašil. Koncem září vysazujeme také předpěstované sazenice zimního salátu a ozimé kapusty.
VYSEJEME špenát a polníček pro jarní sklizeň.
Škůdci a ochrana
HÁĎÁTKO ZHOUBNÉ u česneku. Řapíky a lodyhy jsou ztloustlé, popraskané a rostliny jsou deformované. Moření stroužků česneku před výsadbou po dobu 6-12 hodin. Moříme-li i proti houbovým chorobám, tak toto moření provedeme vždy až po namoření proti háďátku zhoubnému. Přípravek: Sulka.
HOUBOVÉ CHOROBY se objevují u česneku. Stroužky česneku hnědnou, trouchnivějí i hnijí. Moření stroužků česneku před výsadbou po dobu 20 minut. Moříme-li i proti háďátku zhoubnému, tak toto moření provedeme vždy ještě před namořením proti houbovým chorobám. Přípravek: Rovral Aquaflo.
CHOROBY HLÍZ A CIBULÍ na okrasných rostlinách a dřevinách. Na hlízách cibulnatých rostlin se objevují černé až hnědé, nepravidelně velké a často propadlé skvrny. Máčení hlíz po dobu 20 minut těsně před výsadbou. Přípravek: Merpan.
PLÍSEŇ SNĚŽNÁ u trávníku. Je možné ošetřovat na začátku výskytu choroby na jaře, ale nejúčinnější je preventivní ošetření na podzim ke konci vegetace ještě před příchodem sněhu. V současné době se k ochraně používají některé přípravky používané do okrasných rostlin. Přípravek: Ortiva.
Copyright © 2024 Zásobování a.s. - všechna práva vyhrazena