EVA.cz
Rok na zahradě s EVA.cz
ledenúnorbřezendubenkvětenčervenčervenecsrpenzáříříjenlistopadprosinec

Únor na zahradě

V únoru se na zahradě objevují první poslové jara - sněženky. Když skončí mrazy, přesazujeme rané rostliny, jako jsou petrklíče a můžeme vysadit první ovocné keře. Prořezáváme a zmlazujeme jádroviny a bobuloviny. V únoru sejeme a sázíme první plodiny i v zeleninové zahradě.
Okrasná zahrada
KONTROLUJEME zdravotní stav zazimovaných rostlin a uskladněných cibulí a hlíz jako jsou mečíky, pivoňky, jiřiny.
ODSTRAŇUJEME i s kořeny suché, nemocné a nadbytečné dřeviny.
ODSTŘIHNEME nadzemní části travin.
SEJEME chladnomilné rostliny jako je sasanka, okrasný česnek nebo orlíček. Vyséváme letničky do nádob, aby se mohly rychleji vyvíjet pro pozdější výsadbu.
TVARUJEME koruny okrasných stromů a provádíme řez okrasných keřů kvetoucích v létě a na podzim.
VYSAZUJEME petrklíče, macešky nebo sedmikrásky. Můžeme ještě vysazovat trvalky, které vyžadují zimní přemrznutí.
ZAVLAŽUJEME v bezmrazých dnech stálezelené listnaté dřeviny a jehličnany. Mírně zaléváme zazimované balkónové rostliny.
ZMLAZUJEME a SESTŘÍHÁVÁME, pokud nejsou mrazy, živé ploty. Prostříháváme vrby a okrasné dřeviny.
Ovocná zahrada
HNOJÍME. Po sněhové pokrývce můžeme rozhodit komplexní hnojivo nebo kompost, protože s vodou z tajícího sněhu jejich živiny proniknou do půdy.
KONTROLUJEME pravidelně zdravotní stav uskladněného ovoce a zkažené vyhodíme. Větráním udržujeme ve sklepě teplotu pokud možno na 4-5 °C a relativní vzdušnou vlhkost na 80-90 %. OKOPČÍME zem přihrnutou ke keřům vinné révy, pokud už nehrozí silné mrazy.
OMLADÍME málo plodící přestárlé keře vinné révy tak, že odřízneme starý kmen u země.
PROSVĚTLUJEME a zmlazujeme starší stromy jádrovin s malými přírůstky. Větší řezné rány přetřeme speciálním přípravkem na rány.
PŘEROUBUJEME na kořenovém krčku nebo na kmeni keře nevhodných odrůd vinné révy vinné, zejména pokud hodně trpí plísní nebo padlím.
PŘIPRAVÍME jámy a kůly pro jarní výsadbu stromků.
ROUBUJEME třešně, višně a meruňky, které ještě nejsou ve stadiu mízy. Slivoně, hrušně a jabloně roubujeme asi o 14 dní později.
STŘIHÁME výhony na rouby jádrovin. Provádíme řez stromkových korunek ovocných dřevin vysazených na podzim. V teplejších oblastech začínáme s řezem rybízu a angreštu. Odstraňujeme nejstarší větve a nahrazujeme je mladými silnými výhony. U angreštu odstřiháváme bě1avé konce výhonů napadené americkým padlím.
SHRABEME poslední zbytky listí ze stromů.
Zeleninová zahrada
KONTROLUJEME uskladněnou zeleninu, kazící se plody vyhodíme. Kontrolujeme otužilé druhy zeleniny přezimované na záhoně jako je kapusta nebo zimní pórek, případně sklízíme.
POHNOJÍME záhony a vysejeme na ně v teplejších oblastech kořenovou zeleninou, cibulí, špenátem a česnekem. Dáme naklíčit sadbu raných brambor.
POVÁPNÍME prachovým páleným vápnem nejméně dva až tři týdny před výsadbou záhony košťálové zeleniny.
PŘEPICHUJEME do truhlíků semenáčky dalších druhů zeleniny. Občas zavlažíme slabým roztokem hypermanganu jako prevenci proti chorobám, které by mohly být příčinou jejich padání a hynutí.
SÁZÍME do vytápěného skleníku předpěstované sazenice raného salátu, květáku, kedlubnu, cibuli, koncem měsíce také hrnkované sazenice salátových okurek.
SKLÍZÍME polníček, pórek a kapustu.
VYSÉVÁME do misek pro předpěstování sazenic raný salát, rané košťáloviny a letní pórek a také rajčata, papriku, bazalku či majoránku.
ZAKLÁDÁME polo-teplé pařeniště. Oséváme a osazujeme je ranou ředkvičkou a raným salátem.
Copyright © 2024 Zásobování a.s. - všechna práva vyhrazena