EVA.cz
Rok na zahradě s EVA.cz
ledenúnorbřezendubenkvětenčervenčervenecsrpenzáříříjenlistopadprosinec

Duben na zahradě

V dubnu, kdy kvetou narcisy, tulipány i hyacinty, se zahradní stromy obalují novým zeleným listím. Začínají kvést macešky, plicník nebo koniklec. Výsev a sadba zeleniny pokračuje. Je vhodné začít se stříháním okrasných dřevin a poprvé v nové sezoně také s posečením a provzdušněním trávníku. Ovocné i stálozelené okrasné stromy a keře se musí ošetřit proti škůdcům a chorobám.
Okrasná zahrada
ODŘEŽEME suché, nemocné a namrzlé větve stromů.
ODSTRAŇUJEME odkvetlá květenství drobným cibulnatým a hlíznatým rostlinám.
ODSTŘIHNEME vřesům a v létě kvetoucím vřesovcům při rašení zaschlá květenství, vřesovce kvetoucí na jaře sestřihneme hned po odkvětu. Okopeme, pohnojíme a zavlažíme trvalky.
PŘEPICHUJEME semenáčky vysetých letniček.
PŘESAZUJEME vzrostlé dřeviny.
PŘIHNOJÍME plným hnojivem cibule tulipánů, narcisů a hyacintů.
ŘÍZKUJEME túje, tisy nebo jalovce.
SESTŘÍHÁME keře, které kvetou až v létě.
VYČISTÍME okrasné jezírko, napustíme vodou a osazujeme vodními rostlinami.
VYSAZUJEME okrasné dřeviny. Sázíme cibulnaté rostliny kvetoucí na podzim. Můžeme ještě vysazovat listnaté živé ploty.
VYSEJEME letničky jako například slunečnici a měsíček, řeřišnici, vikev, slézovec nebo okrasné dýně.
ZAKLÁDÁME nový trávník a obnovujeme starý. Posečeme trávník na výšku 3-4cm, prořežeme, provzdušníme a přihnojíme plným hnojivem pro hnojení travnatých ploch.
ZASTŘIHNEME růže, aby obrazily novými výhony. Řez by měl být veden přibližně 0,5 cm nad pupenem. Případně je přihnojíme a ošetříme proti plísním.
Ovocná zahrada
OŠETŘUJEME broskvoně v chladném a vlhkém počasí proti kadeřavosti. Poslední termín je před kvetením. Podle počasí můžeme také provést předjarní postřik. Pro lepší oplodnění květů stříkáme stromy 0,2% roztokem boraxu. Na počátku kvetení a po odkvětu postřik opakujeme. Ošetříme meruňky, třešně a višně proti moniliovému úžehu květů. Jabloně ošetříme proti květopasu jabloňovému, padlí a společně s hrušněmi i proti strupovitosti. Ovocné dřeviny proti sviluškám, černý rybíz proti vlnovníku rybízovému a révu vinnou proti roztočům působícím kadeřavost a plstnatost listů. Jahodník proti roztočíku jahodníkovému přípravky. Angrešt a rybíz proti americkému padlí, rzi vejmutovkové, antraknóze. Ochranou kvetoucích stromů je také postřik jemnou mlhovinou. Stromy s bohatou násadou květních pupenů přihnojíme před rozkvětem ledkem. Týden před rozkvětem vyvěsíme do korun slívoní a jabloní bílé lepové lapače proti pilatkám, které působí červivost malých plůdků.
PŘEROUBUJEME ovocné stromy, které rodí nekvalitní ovoce nebo trpí houbovými chorobami, na počátku kvetení.
ŘEŽEME naposledy jádroviny, v řezu peckovin můžeme pokračovat až do odkvětu. U broskvoní provádíme detailní řez od stadia květních poupat do stadia plůdků velikosti lískového oříšku.
VYŘÍZNEME nožem klejotokové rány na kmenech nebo silných větvích peckovin. Pak vytřeme octem zředěným vodou v poměru 1: 1 a po oschnutí zatřeme štěpařským voskem, latexovou barvou nebo stromovým balzámem.
VYSAZUJEME ovocné stromy. Broskvoně sázíme co nejdřív po vyrytí ve školce. Když je prohřátá půda, sázíme vinnou révu; výsadbu ukončíme na konci dubna.
ZAVLAŽUJEME vydatně nově vysazené ovocné dřeviny. Zem kolem stromků mělce kypříme, odplevelujeme a mulčujeme. K zadržení vláhy udržujeme kolem kmenů, zejména na svazích, půdu ve tvaru mísy.
ZASTŘIHNEME ostružiníky.
Zeleninová zahrada
HRNKUJEME počátkem měsíce celer a teplomilné druhy zeleniny, abychom vypěstovali silné sazenice.
CHRÁNÍME zeleninu proti plžům sběrem, do lapačů z kelímků nebo je hubíme metaldehydovými přípravky.
JEDNOTÍME na venkovních záhonech kořenovou a jinou zeleninu z časných výsevů. Špatně vzešlé výsevy podséváme.
LIKVIDUJEME plevel.
SKLÍZÍME z vytápěných skleníků raný salát, z pařenišť až koncem měsíce. Z pařeniště sklízíme salát, z venkovních záhonů přirychlený zimní salát, špenát, pažitku, cibuli sečku, reveň a chřest.
VĚTRÁME skleníky a další chráněné prostory, kde pěstujeme salát, abychom zabránili napadení rostlin plísní nebo chorobami působícími zahnívání hlávek.
VYSAZUJEME sazenice chřestu. Sázíme na venkovní záhony sazenice raných druhů zeleniny a předklíčené rané brambory. Před případnými mrazíky nebo škůdci přikrýváme záhony netkanou textilií.
VYSÉVÁME na venkovní záhony kořenovou zeleninu, cibuli, mák, hrách, špenát a sázet jarní česnek a sazečku cibule. Také červenou řepu, kopr a pohanku. Sejeme do studeného pařeniště nebo na venkovní záhon s dobře připravenou půdou zimní pórek, letní salát a kedlubny, letní i pozdní zelí a růžičkovou kapustu pro předpěstování sazenic. Do kelímků sejeme salátové okurky, cukety a melouny. Vyséváme na venkovní záhony keříčková rajčata; ochranu proti počátečním nízkým teplotám zajistí netkaná textilie nebo kryt z fólie. V příznivých polohách sejeme pod netkanou textilii okurky nakládačky. Vyséváme do studeného pařeniště nebo na venkovní záhonek pod netkanou textilii pozdní košťáloviny jako je květák, brokolice nebo kapusta.
Škůdci a ochrana
DŘEPČÍCÍ u brukvovité zeleniny. Drobní černí nebo černožlutí brouci, kteří na listech vykusují drobné otvory. Nejčastěji se vyskytují u ředkviček, ředkve a u pekingského nebo čínského zelí. Ošetřuje se při prvním objevení příznaků. Přípravky: Biolit, Agrion, Samuraj nebo Decis.
HÁLČIVEC RÉVOVÝ je drobný roztoč napadající vinnou révu. Postřik aplikujeme při rašení a opakujeme ho po 10-14 dnech. Při silném napadení provedeme i třetí ošetření a to v druhé polovině srpna. Přípravky: Kumulus, Sulka.
HNĚDÉ (AMERICKÉ) PADLÍ ANGREŠTU. Na letorostech, listech a plodech se vytváří bělavé moučnaté povlaky, které později hnědnou. Napadené plody jsou nevzhledné a mají nepříjemnou chuť. Silně napadené porosty z předešlých let ošetříme již před květem. Nejdůležitější jsou 2-3 ošetření krátce po odkvětu v intervalu cca 10 dní. Přípravky: Bioan, Bioton, Discus.
KVĚTOPAS JABLOŇOVÝ. Květy se neotvírají, zůstávají zaschlé a uvnitř zpravidla najdeme asi 8 mm dlouhou, bělavou rohlíčkovitou larvu brouka. Ošetřujeme, jakmile se na jaře vyskytne jeden den s teplotou ve 14 hodin vyšší jak 17°C. Toto ošetření můžeme spojit i s ošetřením proti přezimujícím škůdcům. Přípravky: Calypso, Samuraj, Optikombi jádroviny.
KVĚTOPAS JAHODNÍKOVÝ. Tmaví až černí brouci kladou svá vajíčka do květních poupat a následně nakusují i jejich stopky. Poupata se poté lámou, vadnou a po několika dnech opadávají. Ošetření provádíme těsně před květem jahodníku. Přípravky: Biolit, Samuraj, Optikombi jahoda, Agrion, Fast.
MONILIOVÁ SPÁLA KVĚTŮ (ÚŽEH) se objevuje u meruněk. Květy hnědnou a zasychají. Napadené jsou také větévky, kde části nad postiženým místem zavadají a uschlé listy zůstávají na větévkách viset. Odstraňovat vysušené plody napadené moniliovou hnilobou plodů a napadené větévky. Přípravky ošetřujeme na začátku kvetení a v případě vlhkého a chladné počasí ošetření opakujeme na konci kvetení. Přípravky: Horizon, Teldor.
PADLÍ JABLONĚ. Na listech, letorostech a květech se vytvářejí bělavé moučnaté povlaky. Dochází k deformacím a zasychání listů i letorostů. Na plodech se napadení projevuje rezavým zbarvením ve tvaru sítě. Ochranu provádíme prvně 1-2 týdny před květem a poté několikrát opakujeme v závislosti na výskytu. Některé přípravky proti strupovitosti jabloně jsou účinné i na padlí jabloňové, to umožňuje provádět ochranu proti těmto chorobám současně. Přípravky: Discus, Kumulus, Jablko Zahrady Čech, Optikombi jádroviny, Talent, Prev,Topas.
POCHMURNATKA MRKVOVÁ se neobjevuje jen mrkve, ale i u petržele. Listy žloutnou a odumírají. Na kořenu jsou viditelné požerky od žlutobílých larev. Poškozená místa zahnívají. Přípravek aplikujeme do řádku při výsevu, do hloubky cca 4-5 cm.
STRUPOVITOST JABLONĚ. Převážně na obou stranách listů a na plodech vznikají sazovité šedočerné skvrny. Silně poškozené listy a mladé plody opadávají. Starší plody praskají a deformují se. Největší pozornost musí být věnována ochraně v období fáze růžového poupěte (před květem) až 2 týdnů po odkvětu (konec dubna až května). Ošetřujeme pravidelně v intervalu 10-14 dní. Je vhodné střídat přípravky. Přípravky: Zato, Topas, Talent, Syllit, Merpan, Score.
VLNOVNÍK RÉVOVÝ. Na mladých listech se objevují vypouklé červené puchýře. Na spodní straně puchýře se vytváří vatovitá plst. Postřik aplikujeme při rašení a opakujeme ho po 10-14 dnech. Při silném napadení provedeme i třetí ošetření a to v druhé polovině srpna. Přípravky: Sulka.
Copyright © 2024 Zásobování a.s. - všechna práva vyhrazena