EVA.cz
Rok na zahradě s EVA.cz
ledenúnorbřezendubenkvětenčervenčervenecsrpenzáříříjenlistopadprosinec

Červen na zahradě

V červnu jaro střídá léto a začínají velmi teplé dny. Je to období první sklizně. Objevují se první jahody, maliny a třešně, raný angrešt, mrkve, ředkve, zelí nebo saláty. Je nutné hodně zavlažovat. A také bojovat se škůdci a plevelem.
Okrasná zahrada
ODSTRAŇUJEME pravidelně u okrasných rostlin odkvetlé květy, aby se rostliny nevysilovaly tvorbou semen, podpoříme tak další kvetení.
PŘIHNOJUJEME bohatě kvetoucí dřeviny. Růže přihnojujeme vícesložkovým hnojivem.
ŘÍZKUJEME okrasné keře jako jsou například hortenzie, čilimníky, brsleny, lýkovce, kaliny, šeříky, růže, kdouloně, třezalky a většinu stálezelených listnáčů.
SEJEME semena macešek pro podzimní výsadbu, po úspěšném přezimování kvetou až do léta.
SEŘÍZNEME těsně nad zemí po odkvětu některé druhy trvalek, jako jsou kopretiny nebo chrpy a přihnojíme je, aby na konci léta znovu vykvetly.
TVARUJEME zimostráz, ale není vhodné to dělat za slunného počasí. Od poloviny května do poloviny června tvarujeme zimostráz. Řez není vhodný provádět za slunného počasí. Slunce by mohlo čerstvé rány poškodit.
UKLÍZÍME koncem měsíce cibule hyacintů a tulipánů na suché, tmavé a chladné místo.
UPRAVUJEME okrasné dřeviny letním řezem.
VYSAZUJEME nové výhony popínavých rostlin.
VYŽIVUJEME okrasné borovice, jedle a smrky hnojivem bohatým hořčík a dusík.
ZAŠIPUJEME vrchol chryzantémám a jiřinkám, aby se větvily. U růží k řezu je třeba vyštipovat postranní poupata.
ZAVLAŽUJEME okrasné záhony.
Ovocná zahrada
LIKVIDUJEME plevel pod stromy mělkou okopávkou.
ODSTRAŇUJEME u bobulovin slabé a nadbytečné letorosty, které vyrůstají ze země a zahušťují keře. OŠETŘUJEME jabloně a slivoně proti červivosti, jež způsobují obaleči. Také proti mšicím a jiným škůdcům, jádroviny proti strupovitosti, jabloně proti padlí a meruňky proti hnědnutí listů.
POSTŘÍKÁME jádroviny před červnovým propadem plůdků 0,25procentním roztokem boraxu.
PROBÍRÁME plůdky u jabloní, hrušní, broskvoní a meruněk s nadměrnou násadou.
PŘIHNOJÍME stromy s bohatou násadou plodů plným hnojivem. Slabě rostoucí dřeviny navíc ještě roztokem ledku, močoviny, zředěnou močůvkou nebo zředěným zkvašeným drůbežím trusem. ŘÍZKUJEME angrešt a odrůdy rybízu zelenými vrcholovými řízky asi v délce 15 centimetrů a necháme zakořenit pod fólií.
SKLÍZÍME rané třešně a jahody. Koncem měsíce začínáme sklízet pozdní třešně, angrešt na kompotování, raný rybíz a maliny.
SNÍŽÍME ŘEZEM vysoké koruny třešní, a to i při sklizni nebo hned po ní.
VYVĚSÍME do korun třešní, jakmile začnou žloutnout, žluté lepové lapače na vrtuli třešňovou. Podle potřeby ošetříme třešně čtyři týdny před sklizní prostředkem proti moniliové hnilobě.
VYVAZUJEME a ohýbáme letorosty a větve u štíhlých vřeten a palmet do vodorovné až skloněné polohy.
VYLAMUJEME vlky.
ZKRÁTÍME příliš dlouhé letorosty hlavních větví u mladších meruněk o třetinu až polovinu takzvaným Šittovým řezem. Podpoříme tím lepší obrost a větší úrodu v dalším roce.
Zeleninová zahrada
HNOJÍME zálivkou plodovou zeleninu a pozdní košťáloviny.
CHRÁNÍME při teplém a deštivém počasí cibuli a brambory, později také rajčata a okurky proti plísňovým chorobám. Například přípravky Kuprikol.
PŘIKOPČÍME brambory, podpoříme tím tvorbu hlíz a pokračujeme v ničení mandelinky bramborové.
SÁZÍME pozdní hlávkovou kapustu, květák, brokolici, kedlubny a zimní pár, vyséváme černou ředkev, vodnici a keříčkové fazoly.
SKLÍZÍME z venkovních záhonů salát, hrášek, nejranější odrůdy brambor a rané košťáloviny. Květáku včas zalomíme listy, aby zůstaly růžice bílé a pevné. Ze skleníků sklízíme rajčata.
SUŠÍME po sklizni některé léčivé, kořeninové a aromatické rostliny. Usušené uložíme v suchém a temném prostředí.
UKONČÍME sklizeň chřestu a reveně.
VYŘEŽEME u libečku a reveně květní výhony, aby se rostliny tvorbou semen nevysilovaly.
VYSÉVÁME ještě letní hlávkové saláty odolné vůči vybíhání do květu a listové saláty. A také karotku, červenou řepu a keříčkové fazoly.
VEDEME na jeden, případně dva výhony tyčková rajčata. Poté vyvazujeme ke kolíkům a vylamujeme jim zálistky.
VYVAZUJEME okurky na záhonech do svislé polohy ke kolíkům nebo pletivu jako prevenci proti plísni okurkové.
ZAVLAŽUJEME dostatečně veškerou zeleninu.
Škůdci a ochrana
Černá skvrnitost listů u růží. Ošetřuje se při zjištění prvního výskytu. U náchylných odrůd ošetřujeme preventivně (ještě před objevením příznaků) od začátku června. Postřik je třeba v průběhu vegetace několikrát opakovat v závislosti na počasí. Přípravky: Discus, Syllit.
Housenky bělásků, můr a osenic na brukvovité zelenině. Ošetřuje se při prvním objevení housenek. Přípravky: Agrion Delta, Fast M, Biolit Garden, Decis Mega.
Mandelinka bramborová na bramborách. Ošetření se provádí pří zjištění brouků v porostech brambor. Přípravky mají největší účinnost proti larvám. Neaplikujeme za přímého slunečního svitu a při teplotách nad 22°C, jinak klesá účinnost ošetření. Přípravky: Agrion Delta, Actara, Biolit Garden, Calypso, Nurelle, Samuraj
Moniliová hniloba plodů u meruněk. Odstraňovat mumifikované (vysušené) plody. Ošetřujeme při dozrávání (s ohledem na ochrannou lhůtu) zvláště při poškození plodů. Přípravky: Horizon, Teldor.
Obaleč jablečný u jabloní. Nejvhodnější je určit si optimální termín pro ošetření podle feromonového lapače a počtu v něm nachytaných motýlů obaleče. Bez této možnosti ošetřujeme na přelomu května a června a ošetření za 10-14 dní opakujeme. Přípravky: Calypso, Mospilan, Nurelle, Reldan, Samuraj.
Padlí u okrasných rostlin a dřevin. Ošetřuje se při prvním výskytu. Postřik je třeba 1-2x opakovat v intervalech 10-14 dnů. Přípravky: Bioan, Bioton, Kumulus, Score, Talent (jsou vhodné i pro napadení vinné révy padlím).
Plíseň bramboru. Nevysazovat napadené hlízy. První ošetření se provádí obvykle při začátku kvetení. Postřiky opakujeme v intervalu 10- 14 dní v závislosti na rychlosti růstu porostu a na počasí (vlhkost). Pokud dojde k silnějšímu napadení, je vhodné předčasně odstranit nať a zabránit tak infekci hlíz. Přípravky na bázi mědi Kuprikol 50, Champion 50 WP a další používáme na závěr sezóny.
Plíseň cibule a póru. Ošetřujeme pravidelně již od června. Postřiky opakujeme, zvláště za deštivého počasí, pravidelně každých 10-14 dnů. Do každého postřiku je nutné přidávat smáčedlo, například Break Thru. Přípravky: Bukanyr, Korzar, Kuprikol, Champion, Dithane.
Plíseň rajčete (bramborová). První ošetření se provádí obvykle v polovině června. V průběhu roku postřik několikrát opakujeme v intervalu 10-14 dní, zvláště při vlhkém a deštivém počasí. Je vhodné střídat přípravky. Přípravky: Acrobat, Bukanyr, Korzar, Infinito, Kuprikol, Ortiva.
Plíseň révy. Základní jsou dvě ošetření – první provedeme těsně po odkvětu a druhé po 10-14 dnech. V případě vlhkého a deštivého počasí ošetření opakujeme i později. Přípravky: Champion, Dithane, Acrobat, Bukanyr, Korzar, Polyram, Quardis max.
Copyright © 2024 Zásobování a.s. - všechna práva vyhrazena