EVA.cz
Rok na zahradě s EVA.cz
ledenúnorbřezendubenkvětenčervenčervenecsrpenzáříříjenlistopadprosinec

Červenec na zahradě

Červenec je měsícem sklizně například jahod, malin, třešní, angreštu, mrkve, zelí a dalších. A zároveň správnou dobou pro setí podzimních druhů zeleniny. Je nutné vydatně zalévat. V nejteplejším měsíci v roce se také objevují bouřky s přívalovým deštěm. V červenci pokračuje boj se škůdci.
Okrasná zahrada
ODSTRAŇUJEME pravidelně u okrasných rostlin odkvetlé květy a květenství, u růží také plané výhony.
OŠETŘUJEME okrasné rostliny proti padlí, mšicím (při silnějším výskytu) a růže proti černé skvrnitosti.
PLEJEME a okopáváme podle potřeby okrasné květiny.
PŘIHNOJUJEME bohatě kvetoucí dřeviny. Růže přihnojujeme vícesložkovým hnojivem.
VYSAZUJEME okrasné rostliny pěstované v nádobách-kontejnerech.
VYŽIVUJEME pravidelně hnojivem balkónové květiny.
ZAVLAŽUJEME okrasné záhony i travnaté plochy.
Ovocná zahrada
CHRÁNÍME nízké tvary pozdních třešní fólií proti praskání a hnilobě plodů.
KYPŘÍME a odplevelujeme půdu pod stromy.
OČKUJEME podnože ovocných dřevin. Od poloviny července peckoviny, jádroviny až koncem měsíce a v srpnu. Pokud je před očkováním delší dobu sucho, podnože hodně zavlažíme, aby měly dostatek mízy.
ODSTŘIHNEME po sklizni u některých druhů višní odplozené výhony a ponecháme nové letorosty vyrůstající blíže ke kmeni nebo k hlavním větvím. Tím předejdeme tvorbě dlouhých výhonů bez květních pupenů.
OŠETŘUJEME při trvale teplém počasí ovocné stromy proti mšicím a sviluškám, jádroviny a slivoně proti obalečům, jabloně též proti padlí. Odrůdy jabloní náchylnější ke skvrnitosti plodů ošetřujeme po čtrnácti dnech až do konce srpna. Angrešt a černý rybíz ošetříme po sklizni proti americkému padlí a proti předčasnému opadu způsobenému houbou pakustřebkou rybízovou. U jabloní a hrušní pomáhají omezovat moniliovou hnilobu plodů pozdní postřiky proti strupovitosti. Za vlhkého a podmračného počasí ošetřujeme vinnou révu, proti hnilobě hroznů přípravkem.
PODEPŘEME větve, aby se nezlámaly pod tíhou velké úrody.
PŘIPRAVUJEME záhony pro novou výsadbu jahodníku. Záhony jahodníku ponechané pro příští rok ke sklizni zavlažíme, pohnojíme a odplevelíme. Porosty po třetí sklizni je dobré zrušit a půdu využít k pěstování podzimních druhů zeleniny. Od zdravých a plodných trsů zakořeňujeme třeba do kelímků sazenice pro novou výsadbu.
SEŘÍZNEME až o třetinu během nebo po sklizni vysoké koruny třešní.
SKLÍZÍME angrešt, jahody, rybíz, maliny, pozdní třešně a višně. Také meruňky, rané broskve, raná jablka, slívy a ostružiny.
STŘÍHÁME nad zemí odplozené výhony maliníku.
UPEVNÍME na kmeny jabloní a hrušní lapače z vlnité lepenky. Probíráme naposledy plůdky a odstraňujeme především zakrnělé a poškozené.
UPRAVÍME letním řezem rané peckoviny a bujněji rostoucí jádroviny s menší násadou ovoce.
VYVAZUJEME letorosty a vyštipujeme zálistky u vinné révy. Půdu kolem keřů okopáváme, odplevelujeme a za sucha zavlažujeme. Koncem měsíce zkrátíme konce u nejraněji zrajících odrůd révy vinné kvůli dobrému vyzrání letorostů.
ZAVLAŽUJEME za sucha ovocné dřeviny, především ty zasazené na jaře. Zaléváme méně často, ale vydatně, aby se voda dostala až ke kořenům rostlin.
Zeleninová zahrada
CHRÁNÍME okurky, rajčata a papriky ve skleníku proti mšicím, třásněnkám a molicím. Papriky a cukrové melouny proti plísňovým chorobám. Záhony s podzimními košťálovinami chráníme netkanou textilií před dřepčíky a plodomorkou zelnou.
NEZAVLAŽUJEME cibuli a podzimní česnek; když dozrají v sušší půdě, budou se lépe skladovat.
OŠETŘÍME celer proti houbové skvrnitosti listů.
PĚSTUJEME na záhonech uvolněných po sklizni rané zeleniny podzimní salát, pekingské zelí, ředkve, ředkvičky, hlávkovou čekanku, fenykl a další.
PŘIHNOJÍME zeleninu náročnou na živiny například pozdní košťáloviny, celer, roztokem plného průmyslového hnojiva s přídavkem ledku nebo zkvašeným drůbežím trusem.
SKLÍZÍME ze skleníků a fóliovníků plodovou zeleninu. Sklízíme ze záhonů cibuli, podzimní česnek, hrášek, rané košťáloviny a rané brambory. V druhé polovině července také rajčata, okurky, tykve, fazolové lusky, letní salát, karotku a další.
VYSÉVÁME keříčkové fazoly a špenát pro podzimní sklizeň.
VYLAMUJEME zálistky pouze u tyčkových rajčat.
ZAVLAŽUJEME rajčata, okurky, celer a podobně, jež jsou náchylné k houbovým chorobám, zaléváme zásadně ke kořenům rostlin.
Škůdci a ochrana
Černá skvrnitost listů u růží. Ošetřuje se při zjištění prvního výskytu. U náchylných odrůd ošetřujeme preventivně (ještě před objevením příznaků) od začátku června. Postřik je třeba v průběhu vegetace několikrát opakovat v závislosti na počasí. Přípravky: Discus, Syllit.
Molice se objevují na paprice. Ošetřovat při prvním výskytu. Postřik opakujeme 3x v intervalech 5-7 dní. Je nutné ošetřit i spodní stranu listů. Přípravky: Biool, Chess, Mospilan, Desky lepové žluté, Lapače lepové,
Mandelinka bramborová na bramborách. Ošetření se provádí pří zjištění brouků v porostech brambor. Přípravky mají největší účinnost proti larvám. Neaplikujeme za přímého slunečního svitu a při teplotách nad 22°C, jinak klesá účinnost ošetření. Přípravky: Agrion Delta, Actara, Biolit Garden, Calypso, Nurelle, Samuraj
Obaleč švestkový se objevuje na švestkách a slivoních. Nejvhodnější je určit si optimální termín pro ošetření podle feromonového lapače a počtu v něm nachytaných motýlů obaleče. Bez této možnosti ošetřujeme v druhé polovině července a ošetření za 10-14 dní opakujeme. Přípravky: Calypso, Optikombi švestka-třešeň.
Padlí révové. Nejcitlivější k napadení jsou rostliny vinné révy od konce kvetení až do doby než bobule dosáhnou velikosti hrachu (konec června, červenec). Je vhodné spojit ochranu proti padlí s ochranou proti plísni révy. Přípravky: Bioan, Bioton, Discus, Kumulus, Falcon, Optikombi vinná réva, Topasm Zato.
Plíseň bramboru. Nevysazovat napadené hlízy. První ošetření se provádí obvykle při začátku kvetení. Postřiky opakujeme v intervalu 10- 14 dní v závislosti na rychlosti růstu porostu a na počasí (vlhkost). Pokud dojde k silnějšímu napadení, je vhodné předčasně odstranit nať a zabránit tak infekci hlíz. Přípravky na bázi mědi Kuprikol 50, Champion 50 WP a další používáme na závěr sezóny.
Plíseň cibule. Ošetřujeme pravidelně již od června. Postřiky opakujeme, zvláště za deštivého počasí, pravidelně každých 10-14 dnů. Do každého postřiku je nutné přidávat smáčedlo, například Break Thru. Přípravky: Bukanyr, Korzar, Kuprikol, Champion, Dithane.
Plíseň okurky. Ošetřuje se preventivně od začátku července, nejpozději při prvním výskytu. Postřiky, v závislosti na počasí, pravidelně opakujeme v intervalu 7-14 dní. Optimální podmínky pro šíření plísně jsou při teplotách15-20°C a vlhkém, deštivém počasí. Přípravky: Aliette, Bukanyr, Chempion, Infinito, Dithane, Kuprikol, Korzar, Proplant.
Plíseň rajčete (bramborová). První ošetření se provádí obvykle v polovině června. V průběhu roku postřik několikrát opakujeme v intervalu 10-14 dní, zvláště při vlhkém a deštivém počasí. Je vhodné střídat přípravky. Přípravky: Acrobat, Bukanyr, Korzar, Infinito, Kuprikol, Ortiva.
Plíseň révy. Základní jsou dvě ošetření – první provedeme těsně po odkvětu a druhé po 10-14 dnech. V případě vlhkého a deštivého počasí ošetření opakujeme i později. Přípravky: Champion, Dithane, Acrobat, Bukanyr, Korzar, Polyram, Quardis max.
Sviluška chmelová (okurka). Na listech okurek a tykvovité zeleniny se objevují žluté skvrny, které se postupně slévají. Ošetřujeme v době objevení prvních příznaků. Ošetření je nutné několikrát opakovat v intervalu cca 10 dní. Přípravky: Biool, Vertimec.
Copyright © 2024 Zásobování a.s. - všechna práva vyhrazena